Od roku 2003 do roku 2023 vzrostly roční výdaje amerických energetických společností na elektroenergetickou infrastrukturu o 12 % na 320 miliard USD. Většinu nárůstu tvořily kapitálové investice. Informovala o tom americká vládní agentura EIA.
Společnostem poskytujícím veřejné služby v oblasti elektroenergetiky v USA se v posledních 20 letech výrazně zvýšily výdaje, jak informovala americká vládní agentura Energy Information Administration (EIA). Je tomu především díky investicím do modernizace, integrace obnovitelných zdrojů energie a odolnosti sítě. Zvyšování nákladů na energetickou infrastrukturu je obecně celosvětovým trendem.
Výroba
Náklady na výrobu elektřiny klesly dle EIA během dvou desetiletí o 24 %, a to především v důsledku snížení nákladů na palivo a vyřazení starších elektráren na fosilní paliva. V posledních letech se však kapitálové výdaje v této oblasti opět navýšily, když například v roce 2023 vzrostly o 4,7 miliardy USD.
Mohou za to některé vysoce nákladné projekty jako například jaderná elektrárna Vogtle společnosti Georgia Power, jejíž poslední blok byl uveden do provozu v roce 2024.
Přenosy a distribuce
Výdaje na přenosové soustavy transportující elektřinu na velké vzdálenosti se od roku 2003 do roku 2023 téměř ztrojnásobily a dosáhly 27,7 miliardy USD. Výdaje na distribuční infrastrukturu, které často tvoří největší porci nákladů, vzrostly během dvaceti let o 160 % a dosáhly 50,9 miliardy USD.
Energetické společnosti poskytující veřejné služby musely zvýšit investice do infrastruktury zajišťující odolnost vůči extrémním projevům počasí, dalším hlavním důvodem pro zvýšené náklady je pak úprava zařízení tak, aby vyhovovala obnovitelným zdrojům energie.
Výdaje na nadzemní infrastrukturu se od roku 2022 zvýšily o 11 %, zatímco investice do podzemních vedení, jejichž cílem je omezit výpadky související s počasím, se za dvě desetiletí více než zdvojnásobily na 11,8 miliardy USD.
Modernizace a integrace obnovitelných zdrojů
Energetické společnosti zvýšily odolnost sítě modernizací rozvoden, transformátorů a dalších komponent – náklady se tímto navýšily o 15 % v porovnání s rokem 2022. Náklady na modernizace jako například inteligentní měřiče, skladování energie a střešní solární instalace, vzrostly o 25 % na 5,8 miliardy dolarů.