Výše rozhodného příjmu, který u zaměstnanců zakládá povinnou účast na nemocenském a důchodovém pojištění, se v příštím roce pravděpodobně zvýší. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády.
Ten každý rok stanovuje veličiny, ze kterých se, mimo jiné, odvozuje odhad průměrné mzdy na další rok. Růst průměrných mezd popisuje všeobecný vyměřovací základ za rok 2023 a přepočítací koeficient pro jeho úpravu, jenž vychází ze statistik za první pololetí roku 2024. Výsledkem jejich součinu je očekávaná průměrná mzda v roce 2025.
Letošní návrh nařízení stanovuje všeobecný vyměřovací základ ve výši 43 682 Kč a přepočítací koeficient pak činí 1,0658. Průměrná mzda pro rok 2025 se po zaokrouhlení na celé Kč nahoru odhaduje na 46 557 Kč. V letošním roce činila průměrná mzda 43 967 Kč.
Z odhadované výše průměrné mzdy pro příští rok se odvozuje například nová výše minimálních záloh pro OSVČ.
Nová výše rozhodného příjmu
Nová výše průměrné mzdy ale ovlivňuje i další oblast. Vychází z ní totiž tzv. rozhodný příjem pro účast na nemocenském pojištění, tedy minimální výše sjednaného příjmu, který zakládá účast na nemocenském pojištění.
Zvýšení rozhodného příjmu má ale význam nejen pro účast na nemocenském pojištění. Odvíjí se od něj i účast na pojištění důchodovém. Sjednaná částka započitatelného příjmu ze zaměstnání za kalendářní měsíc musí činit alespoň částku rozhodnou pro účast na pojištění,
vysvětlila Jitka Drmolová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení s tím, že u zaměstnání, kde je sjednaná částka započitatelného příjmu nižší než hranice rozhodného příjmu (nebo příjem nebyl sjednán vůbec), budete pojištěni jen v těch měsících, v nichž váš příjem dosáhne alespoň výše rozhodného příjmu (půjde o tzv. zaměstnání malého rozsahu).
Z návrhu nařízení vyplývá, že pro rok 2025 by se měla tato hranice pro účast na pojištění zvýšit. Částka rozhodného příjmu pro účast na nemocenském pojištění se u zaměstnanců zvyšuje vždy od 1. ledna daného roku dle mechanismu, který stanovuje § 6 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.
Mění se v případě, že jedna desetina součinu všeobecného vyměřovacího základu, který o dva roky předchází danému kalendářnímu roku, a přepočítacího koeficientu pro jeho úpravu je po zaokrouhlení na celou pětistovku (směrem dolů) vyšší než dosud platná částka rozhodného příjmu.
V takové situaci se pak rozhodný příjem spočte právě jako jedna desetina průměrné mzdy pro daný rok zaokrouhlená na pětistovky dolů. Výši takto stanoveného rozhodného příjmu vyhlašuje sdělením Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů.
Protože se průměrná mzda pro příští rok odhaduje na 46 557 Kč, vzroste hranice rozhodného příjmu ze současných 4000 Kč na 4500 Kč.
Pro zaměstnané, kteří budou mít příští rok měsíční příjem do 4500 Kč, to tedy znamená, že se nebudou v daném měsíci účastnit nemocenského, a tím ani důchodového pojištění. Pojištěni tedy budou jen v těch měsících, kdy jejich započitatelný měsíční příjem bude aspoň 4500 Kč.
Částka rozhodného příjmu, která pro příští rok vzroste na 4500 Kč, se u více zaměstnání malého rozsahu vykonávaných u jednoho zaměstnavatele, posuzuje v celkovém úhrnu.
Dohoda o pracovní činnosti
Zvýšení hranice rozhodného příjmu ovlivní i pravidla aplikovaná u dohody o pracovní činnosti.
Tento limit zde určuje výši měsíčních příjmů, od kterých platíte odvody, a v případě nepodepsaného prohlášení k dani také určuje, zda budete odvádět zálohovou daň, nebo daň srážkovou.
Připomeňme, že od příštího roku se změní odvody i u dohody o provedení práce.
Minimální záloha na nemocenské pojištění pro OSVČ
Minimální měsíční základ pro pojistné na nemocenské pojištění u OSVČ nemůže být nižší než dvojnásobek částky rozhodného příjmu.
Z výše rozhodného příjmu odvodíme i to, že se zvýší také minimální vyměřovací základ u nemocenského pojištění pro OSVČ. Ten činí dvojnásobek rozhodného příjmu (resp. minimální měsíční základ pro pojistné na nemocenské pojištění nemůže být nižší než dvojnásobek částky rozhodné pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění). Pro rok 2024 je ve výši 8000 Kč, a pro příští rok tedy bude ve výši 9000 Kč.
Z minimálního vyměřovacího základu odvodíme minimální zálohu na nemocenské pojištění pro OSVČ (ty mají účast na nemocenském pojištění dobrovolnou). V současné době činí sazba 2,7 %, takže nová výše minimální zálohy bude příští rok 243 Kč.