Kdy budou výsledky? Co a kdy sledovat? Které signály mohou naznačovat, jak volby dopadnou? Návod pro zájemce o americké volby sepsal Jan Wirnitzer.
Reportáže našich redaktorů z předvolební Ameriky najdete zde a zde .
Poslední přehled nejvýznačnějších amerických průzkumů volebních preferencí jsme sepsali zde .
A tady je série tří článků, v nichž rozebíráme očekávání, jak se budoucí prezident/prezidentka postaví ke třem klíčovým krizím a regionům současnosti: k ruské válce proti Ukrajině , k Blízkému východu a k východní Asii , tedy zejména – ale nejen – k americkému zahraničněpolitickému tématu číslo jedna, Číně.
Všechny články Deníku N o amerických volbách jsou tady .
A zde nejčerstvější online zpravodajství:
19:26
Státní tajemník státu Georgie Brad Raffensperger řekl, že hrozby, které nakrátko přerušily hlasování ve dvou volebních místnostech při amerických prezidentských volbách, pocházejí z Ruska. Jak ke zjištění státní úředníci došli, neupřesnil.
Podle policie okresu Fulton byly kvůli výhrůžkám dočasně uzavřeny volební místnosti v Union City nedaleko Atlanty. (CNN )
18:56
Bez ohledu na vítěze prezidentských voleb ve Spojených státech bude muset Evropa přijmout větší zodpovědnost za svoji bezpečnost , prohlásil český premiér Petr Fiala (ODS) před dnešním odletem do Srbska.
Američané ve volbách rozhodují, zda se Harris stane první prezidentkou v amerických dějinách, nebo se do čela země po čtyřech letech vrátí Trump. „Česká republika počítá s oběma variantami,“ řekl Fiala. Dodal, že se Česko v obou případech bude snažit mít se Spojenými státy co nejlepší vztahy. (ČTK)
18:18
Republikánský kandidát Donald Trump odvolil na Floridě. Po odevzdání hlasovacího lístku řekl, že si je jist, že volby vyhraje. „Cítím se velmi sebejistě. Slyšel jsem, že se nám všude daří velmi dobře,“ dodal. Podle něj volební výsledek nebude těsný.
Jeho demokratická protikandidátka Kamala Harris hlasovala předevčírem, a to korespondenčně. (CNN )
17:43
Harris, nebo Trump? Ministři jsou opatrní. Ovšem především vládní zástupci hnutí STAN se netají tím, že jim je v amerických prezidentských volbách bližší právě demokratická kandidátka Harris než republikán Trump.
Po ministru vnitra Vítu Rakušanovi ji podpořil i ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. “Kamalu Harris. Vzhledem k nepřekonatelným výhradám vůči Donaldu Trumpovi,” odpověděl Kulhánek na otázku, koho by sám volil a proč.
Další ministr Starostů – ministr pro evropské záležitosti – Martin Dvořák byl nicméně diplomatičtější. “Nemyslím si, že by člen vlády jedné země měl zveřejňovat svoje preference ve volbách v zemi, s níž má do budoucna úzce spolupracovat, ať už se jejím prezidentem stane kdokoli. Věřím, že v USA opět zvítězí demokracie a láska ke svobodě,” řekl.
Ostatní členové vlády zatím na dotazy nereagovali. Tým premiéra Petra Fialy (ODS) navíc avizoval, že ani odpovídat nebudou.
Podívejte se na anketu Deníku N , který mapoval názory vládních elit na klíčovou otázku světového dění.
17:08
Hlasovací místnosti se otevřely také v Nevadě , posledním ze sedmi klíčových států, v nichž se rozhodne, kdo bude příštím prezidentem Spojených států – zda republikánský kandidát Donald Trump, nebo demokratka Kamala Harris. V Nevadě jsou ve hře hlasy šesti z celkem 538 volitelů. (ČTK)
17:04
Americký ekonomický zázrak je přelud. Bohatší bohatnou a zbytek svírá úzkost, píše Ruchir Sharma v komentáři Financial Times. „Nerovnoměrná a křehká povaha americké konjunktury do jisté míry vysvětluje, proč tolik tamních voličů bude volit ze vzteku.“
16:05
Harris, nebo Trump? Kdo překoná počet 270 volitelů, kteří mu otevřou cestu do Bílého domu? Zde najdete aktuální informace k americkým nejen prezidentským, ale i kongresovým volbám.
10:12
Voliči v americkém státě Michigan si letos z hlasovacích místností mohou odnést unikátní suvenýr: tradiční prvky jako americká vlajka a nápis „hlasoval jsem“ jsou na zdejší volební nálepce spojené se řvoucím vlkodlakem, který si strhává tričko. Podle šéfky místních voleb jsou nálepky hitem posledních dní.
„Voliči je milují,“ prohlásila dnes michiganská státní tajemnice Jocelyn Benson, když informovala o účasti při hlasování v předstihu. Pak doplnila „dobrou zprávu“ pro voliče, kteří výstřední nálepku zatím nemají. „K dnešnímu dni jsme tyto nálepky pro hlasující doručili do všech poboček úřadu státního tajemníka napříč Michiganem,“ řekla.
Nálepky s nápisem „hlasoval jsem“ jsou dlouhodobě nedílnou součástí amerických voleb a některé státy pořádají soutěže, ve kterých mohou lidé přicházet s novými návrhy. V Michiganu letos zvítězil návrh dvanáctileté Jane Hynous s rozzuřeným vlkodlakem.
„Prostě jsem chtěla udělat něco, co bude… vtipné a ne moc vážné,“ řekla v září listu Washington Post. „Protože, víte, hlasování je tak vážná věc, a chcete tam mít něco, co to trochu odlehčí,“ dodala školačka.
Nálepku před dvěma měsíci vyzdvihl komik John Oliver ve svém pořadu Last Week Tonight, který sledují miliony lidí po celém světě. „Všechno je na ní dokonalé. Práce s liniemi, kinetická energie strhávaného trička, vlčí hlava natažená vzhůru ve vlastenecké extázi nad konceptem demokracie,“ komentoval v jedné z epizod. Podle michiganského rádia WGRD se nálepky staly také hitem na tiktoku a nyní se prodávají na internetu.
Příspěvek na sociální síti X jim věnovala i viceprezidentka Kamala Harris . Publikovala video ze setkání s voličem, který jí „slavnou“ nálepku ukazoval. „Volební nálepka v Michiganu je zajímavá. Běžte dnes hlasovat a vezměte si jednu pro sebe,“ řekla. (ČTK)
9:48
Na vyrovnaném boji o Bílý dům se shodují víceméně všechny predikce. Vedle Natea Silvera například FiveThirtyEight staví šanci na vítězství 50 ku 49 % pro Harris, Economist udává 50 ku 50, mírně na stranu Trumpa se kloní The Hill (54:46).
9:29
Poslední predikce analytika Natea Silvera: Kamala Harris vyhrála 50,015 % z 80 tisíc volebních simulací, které počítačově provedl. Trump vyhrál 49,6475 % simulací. 270 simulací dopadlo remízou na získaný počet volitelů. (Silver Bulletin)
8:09
Obyvatelé vesnice v Indii, odkud pocházejí předci americké demokratické kandidátky Kamaly Harris, se modlí za její vítězství v prezidentských volbách. Modlitby budou probíhat i během volebního úterý v hinduistickém chrámu vzdáleném více než 13 000 kilometrů od Washingtonu.
Dědeček Harris z matčiny strany P. V. Gópálan se narodil před více než sto lety ve vesnici plné zeleně Thulasendrapuram, která se nachází ve státě Tamilnádu na jihu země.
„V úterý ráno se bude v chrámu konat speciální modlitba,“ řekl jeden z vesničanů, který provozuje malý obchod poblíž svatostánku. Modlitby za vítězství Harris se zde v poslední době konají každý den. „Pokud vyhraje, budou následovat oslavy,“ dodal.
Jméno Harris je spolu se jménem jejího dědečka v chrámu vyryto do kamene, na němž jsou uvedena jména dárců. Venku je umístěn velký transparent, který přeje „dceři země“ úspěch ve volbách. Transparenty a billboardy s tváří Harris a přáním štěstí v místním jazyce tamilštině byly vztyčeny po celé vesnici.
Gópálan se společně se svojí rodinou z vesnice přestěhoval do Čennaí, hlavního města Tamilnádu, které leží na pobřeží. Zde pracoval jako vysoce postavený vládní úředník dokud neodešel do důchodu.
Kamala Harris často zmiňuje formující vliv indických kořenů své matky Shyamaly Gópálan Harris, která se narodila v Čennaí. Nejprve studovala na univerzitě v Dillí, ale v 19 letech se přestěhovala do USA poté, co byla přijata na Kalifornskou univerzitu v Berkeley do magisterského programu. Později se stala slavnou vědkyní zabývající se výzkumem rakoviny prsu. Harris její úspěch – překonání rasismu, kterému jako „geniální dvoumetrová snědá žena s přízvukem“ pravidelně čelila – často uvádí jako velký zdroj inspirace. (ČTK)
6:06
Oba kandidáti na příštího amerického prezidenta se během svých posledních vystoupení před hlavním volebním dnem snažili oslovit voliče v klíčových státech USA. Oba si předpověděli vítězství. Donald Trump pohrozil zavedením dovozních cel Mexiku a Číně. Kamala Harris slíbila, že bude prezidentkou všech Američanů.
„Čekali jsme na tohle čtyři roky,“ prohlásil Trump na shromáždění v Pittsburghu ve státě Pensylvánie, která patří mezi sedm takzvaných swing states, tedy států, které nejsou dlouhodobě baštou demokratů ani republikánů. Právě na ně se zaměřila předvolební pozornost demokratické viceprezidentky Harris i jejího republikánského soupeře a exprezidenta Trumpa. Pensylvánie je ze sedmi klíčových států nejlidnatější, a má tak největší váhu ve sboru volitelů.
„Bojujeme za naši demokracii. A v demokracii, skutečné vedení chápe, že lídr naslouchá odborníkům a naslouchá lidem, kteří s ním nesouhlasí. Budu naslouchat lidem, kteří se mnou nesouhlasí,“ řekla podle listu Washington Post v Pensylvánii Harris, která se rozhodla poslední den před finále voleb strávit právě v tomto státě. Trump kromě tamního vystoupení zamířil také mezi voliče v Severní Karolíně a v Michiganu.
Na závěr předvolební kampaně se oba politici snažili oslovit nerozhodnuté voliče a ty Američany, kteří ještě svůj hlas ve volbách neodevzdali. Přes 80 milionů lidí, zhruba třetina oprávněných voličů, už totiž hlasy odevzdalo, ať už korespondenčně, nebo v předtermínech v hlasovacích místnostech. Posledním dnem hlasování je dnešek, ovšem vítěz souboje o Bílý dům by po volební noci podobně jako před čtyřmi lety nemusel být ihned známý. (ČTK)
4. listopadu 2024 23:32
Pensylvánský soudce zamítl pokus o zastavení programu Elona Muska na rozdávání milionů dolarů voličům. Muskova kampaň, kterou pořádá ve státech, v nichž se konají prezidentské volby, může pokračovat až do úterních prezidentských voleb, rozhodl dnes pensylvánský soudce.
Filadelfský okresní prokurátor Larry Krasner označil loterii za podvod, který porušuje státní volební zákon, a požádal o její zastavení.
Muskův právník Chris Gober se snažil soudce přesvědčit, že rozdávání peněz není „nezákonná loterie“, jak tvrdil Krasner v žalobě.
Podle právníků nejde o loterii a výherci nejsou vybírání náhodně. Výhru milionu dolarů může získat registrovaný volič, který „je dobrým mluvčím programu“. (The Guardian )