Poslední dobou spotřebitelé mohou narazit na nabídky různých poradců, kteří poskytují služby související s důchody, speciálně důchodového pojištění nebo doplňování chybějících dob pojištění. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v této souvislosti ve své zprávě varuje, že všechny tyto služby u ní mohou získat spotřebitelé na správě sociálního zabezpečení bez poplatku.
Informativní osobní list důchodového pojištění je jeden z nejdůležitějších dokumentů, které si můžete vyžádat. Ukazuje totiž všechny důležité informace, které o vás stát eviduje ohledně vašeho důchodového pojištění. Pokud chcete mít jistotu, že máte všechny doby pojištění správně evidovány, zašlete mi svůj výpis na WhatsApp a já provedu kontrolu a řeknu vám, co je třeba opravit a na co máte nárok!
Rozhodně se nenechávat odbýt pracovnicemi ČSSZ, pakliže chcete doplnit péči o děti, rodičovskou a všechno, co vám chybí ve vašem evidenčním listu důchodového pojištění, kterým se to tam nechce prostě jenom doplňovat, a tak vás odbydou tím, že to stačí, až jednou budete žádat o starobní důchod!
To jsou dva inzeráty ze sítě Facebook a LinkedIn, které úřad uvádí jako příklad důchodového poradenství, se kterým dostanou spotřebitelé podobnou službu, jako když se sami poptají na své příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), ale v těchto případech za ni musí zaplatit.
Jedním z častých příkladů je nabídka pomoci různých poradců s informativním osobním listem důchodového pojištění (IOLDP). Tito poradci například tvrdí, že mohou zkontrolovat započtené doby důchodového pojištění, odhalit chybějící doby a pomoci s jejich doplněním, a to za úplatu. Tyto nabídky jsou však zcela zbytečné. ČSSZ poskytuje kontrolu dob pojištění a veškeré služby související s IOLDP zdarma,
vysvětluje Jitka Drmolová, tisková mluvčí ČSSZ, a připomíná, že každý občan si může IOLDP vyžádat jednou ročně bezplatně, a to elektronicky přes ePortál ČSSZ prostřednictvím služby Žádost o informativní osobní list důchodového pojištění.
Další možností je žádost vyplnit, vytisknout a poslat poštou na adresu ČSSZ, odbor správy údajové základny (Křížová 25, 225 08 Praha 5), nebo e-mailem na e-podatelnu (posta@cssz.cz, ale jen s elektronickým uznávaným podpisem) či přes datovou schránku (49kaiq3). Úřad pak IOLDP zašle do 90 dnů od doručení žádosti.
Zjistit dobu pojištění a doplnit mezery zvládnete i vy
Pokud nechcete čekat, podívejte se na své doby pojištění přes ePortál ČSSZ Přehled dob důchodového pojištění. Využít můžete Informativní důchodovou aplikaci (IDA), která umožňuje kromě kontroly započtené doby důchodového pojištění také zjistit informace o celkově získané době pojištění pro nárok na starobní důchod, o datu dosažení důchodového věku a odhad výše starobního důchodu (ke dni, kdy byla služba spuštěna).
Služba umožňuje i vložení vybraných náhradních dob pojištění či dob zaměstnání nebo výkonu samostatné výdělečné činnosti, které ČSSZ dosud nemá ve své evidenci, ale pouze pro účely této služby. To znamená, že takto vložené doby nezůstávají v evidenci ČSSZ pro budoucí důchodové řízení,
vysvětlila Drmolová.
Pokud přes IOLDP, ePortál nebo službu IDA zjistíte, že úřad neeviduje nějakou z vašich pojištěných dob (což je dost pravděpodobné), můžete je doplnit tak, že si dáte dohromady (nebo znovu seženete) dokumenty, které dokazují vaše tvrzení a navštívíte příslušnou OSSZ, pod kterou spadáte. Ideální je se pro tuto příležitost objednat na OSSZ na schůzku na konkrétní čas, aby na vás měl úředník dost času.
Tento proces jsme absolvovali i my, proto si pro získání relevantních informací před návštěvou úřadu pročtěte v textu odkazované minulé články. Dokladům, které je potřeba uchovávat kvůli budoucí žádosti o penzi nebo kvůli doplnění důchodových dob nebo náhradních dob, jsme se věnovali v článcích:
Jaké doklady byste měli uchovávat, abyste nepřišli o část důchodu?
Udělejte si pořádek v podkladech pro důchod. Můžete přijít o statisíce ještě během produktivního života
O potřebných dokladech pro doplnění dob v evidenci ČSSZ se ale můžete informovat také v Příručce budoucího důchodce.
Náhradní doba pojištění je období, ve kterém se neodvádí pojistné, a přesto se za určitých podmínek započítává do doby pojištění pro důchod.
I sama ČSSZ uvádí, že v její evidenci často některé náhradní doby pojištění chybí. Dlužno dodat, že ne vždy to musí být její vinou, protože například školy velice často úřadu tyto podklady nedodávají. Informace o náhradních dobách pojištění, jako je například doba studia, základní vojenská služba nebo doba péče o dítě do 4 let věku, ČSSZ obvykle nemá ve své evidenci. Doklady o těchto dobách se předkládají až s podáním žádosti o dávku důchodového pojištění. V rámci proklientského přístupu však umožňujeme jejich doložení kdykoliv (ukážou se vám ve vašem přehledu do 3 měsíců od doložení). Do evidence ČSSZ nepřebíráme informace od jiných orgánů sociálního zabezpečení (Ministerstvo vnitra ČR, Ministerstvo obrany ČR, Ministerstvo spravedlnosti ČR) ani od zahraničních důchodových institucí,
uvedla Drmolová.
Kromě náhradních dob byste ale měli zkontrolovat i samotnou získanou dobu pojištění (tedy dobu, kdy jste ze své výdělečné činnosti ze zaměstnání či podnikání odváděli důchodové pojištění), protože buď může jít o nedostatky v evidenci ČSSZ, nebo třeba chybu zaměstnavatele, který za vás neodevzdal evidenční list důchodového pojištění, apod.
Jak to vypadá v praxi s doplňováním dob na úřadu
Na tomto místě je nutné zdůraznit, že i když možná důchodoví pseudoporadci nabízí jen služby, které můžete na úřadu získat bezplatně, celkem po právu poukazují na to, že ne vždy se zde setkáte se vstřícným přístupem.
I když se ČSSZ ohrazuje proti tvrzení, že by její pracovníci občany jakýmkoliv způsobem odbývali, v tomto případě musím nesouhlasit. Přesvědčila jsem se o tom ostatně sama na vlastní kůži, když jsem přišla na úřad doplnit doby svého pojištění (přesněji náhradní doby pojištění). Úřednice mě totiž zprvu odmítla s tím, že doby důchodového pojištění si doplním až při žádosti o penzi. Tak jako na mnoha jiných místech tedy i zde záleží, na koho konkrétně na úřadu narazíte. Rozhodně totiž netvrdíme, že na OSSZ neexistují vstřícní úředníci. Z vlastní zkušenosti jen nemůžeme vyloučit, že narazíte na někoho neochotného. Ve svém vlastním zájmu byste se ale neměli nechat odbýt, protože na takového paušální odmítnutí nemá úředník právo.
Doplnit chybějící doby hned je pro vás výhodnější hned z několika důvodů:
- oficiálně ČSSZ k doplnění těchto údajů vybízí ve svých tiskových zprávách, takže to není žádný nestandardní požadavek, kvůli kterému byste si měli připadat na úřadu nepatřičně,
- můžete vyhořet, může vás vyplavit povodeň nebo můžete přijít o své doklady jinou nešťastnou náhodou a pak si budete muset složitě obstarávat kopie – lepší je si doby doplnit, dokud dokumentaci máte,
- zjistíte-li před důchodem, že nějaké z dokladů nejsou dostatečné, budete po tolika letech jen těžko shánět svědectví spolupracovníků/žáků nebo se pídit po dávno zaniklé firmě,
- je lepší si formality oběhat, když jste v kondici – kdyby se s vámi něco stalo a bylo nutné vyměřit sirotčí nebo vdovský/vdovecký důchod, těžko budou pozůstalí v takové situaci vědět, že něco chybí, složitě to (v těžkém období) hledat ve vašich dokladech a doplňovat neevidované doby – podobně to může komplikovat situaci i v případě, že budete muset požádat o invalidní důchod.
Doby pojištění a náhradní doby se dají doplňovat i jinak než osobně, v praxi jde ale někdy spíš o krkolomné způsoby. Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete na pobočku okresní správy, můžete na ČSSZ zaslat ověřené kopie vašich podkladů (musíte je ale zajít ověřit např. na Czech POINT), nebo můžete zaslat jejich originály (my bychom radili si ale nejdřív pořídit aspoň jejich prosté kopie), které by vám měly být po zaevidování vráceny na adresu, kterou uvedete ve své žádosti o doplnění dob pojištění.
Podklady se úřadu dají předložit i v elektronické podobě, a to převedením listinné podoby originálního dokladu do elektronické podoby prostřednictvím autorizované konverze a zasláním takto ověřeného dokladu elektronicky ČSSZ.
Když dva dělají totéž…
Abychom ale s varováním před důchodovými pseudoporadci nevylili s vaničkou i dítě, musíme na tomto místě připomenout, že existují i důchodoví experti, jejichž poradenství má hodnotu. Kromě toho, že mohou pomoci se získáním a doplněním dob pojištění, dokážou také například poradit, jak nastavit odchod do důchodu vzhledem k výhodnosti výpočtu pro daný rok nebo jak nastavit datum odchodu do penze s ohledem na vaši dosaženou dobu pojištění apod. Dokážou také z vašich podkladů spočítat, zda pro vás není výhodné některé doby pojištění vyloučit. Týká se to především období, kdy si vyděláváte během náhradní doby – tedy například máte brigádu během rodičovské, ale příjmy z brigády nedosahují vašich obvyklých příjmů.
Znovu ale zároveň zopakujme, že veškeré toto poradenství byste teoreticky měli získat na své pobočce OSSZ bezplatně. Ne každý, kdo narazí na neochotného úředníka, si ale dokáže stát na svém a nenechat se odbýt. Pro tyto pojištěnce pak může být skutečný důchodový expert se vstřícnějším přístupem příjemnější alternativou, za kterou je ochotný si i zaplatit. Je ale potřeba vybírat s rozvahou ty, kteří mají za sebou dlouhou historii důchodového poradenství, znají dokonale systém důchodového pojištění a sledují jeho změny.